Άγιαξ - Παναθηναϊκός 13-12 πεν (0-1): Ο Παναθηναϊκός λύγισε από τον Άγιαξ μετά από 34 πέναλτι

Παρά τη μεγάλη του προσπάθεια, ο Παναθηναϊκός λύγισε με 13-12 στα πέναλτι από τον Άγιαξ μετά το 1-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League. Στα playoffs του Conference League οι πράσινοι.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε. Το τριφύλλι νίκησε 1-0 τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ και έστειλε το ματς στα πέναλτι αλλά εκεί λύγισε με 13-12 έπειτα από 34 προσπάθειες και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει καλύτερα, να πιέζει ψηλά και να βάζει δύσκολα στον Άγιαξ. Από τα μέσα του ημιχρόνου όμως, ο Αίαντας ανέβασε ρυθμό, οι παίκτες του έγιναν πιο δυναμικοί στις μονομαχίες και απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Ντραγκόφσκι. Και στο δεύτερο μέρος μπήκαν δυνατά οι πράσινοι που βρήκαν τις στιγμές τους και δικαιώθηκαν λίγο πριν το φινάλε. Ο Τετέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 89' και οδήγησε το ματς στην παράταση.